Trądzik – zmora nastolatków

0
70

Trądzik jest jedną z najczęstszych przypadłości z jakimi muszą zmagać się młodzi ludzie. Pryszcze i niedoskonałości skóry potrafią bowiem naprawdę uprzykrzyć życie i wpływać na zdrowie psychiczne będąc przyczyną dodatkowych kompleksów. Niewłaściwe leczenie trądziku lub jego zaniedbanie może doprowadzić do powstania trwałych, szpecących blizn lub plam.

W zależności od rodzaju zmian trądzikowych rozróżnia się: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy, trądzik ropowiczy lub guzkowy. Powstawanie zmian trądzikowych u młodego człowieka często związane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w jego organizmie. Wzrost aktywności hormonów androgenowych ma stymulujący wpływ na produkcję łoju, co wpływa na powiększenie gruczołów łojowych. Zmodyfikowany skład łoju powoduje nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Zwiększona ilość wydzielanego łoju i obecność sporej ilość niezłuszczonych komórek skutkuje zatkaniem ujścia, co na skórze przejawia się powstawaniem zaskórników. W cięższych postaciach trądziku może dojść nawet do zniszczenia mieszka włosowego.

Leczenie trądziku wymaga czasu, więc im wcześniej podjęta zostanie decyzja o podjęciu leczenia tym szybciej zapewnimy lepsze zdrowie i wygląd naszej skórze. Leczenie takie powinno być prowadzone regularnie, ponieważ przerwy mogą doprowadzić do powstawania oporności bakterii na stosowaną terapie. W gabinetach dermatologicznych terapia jest zawsze dobierana indywidualnie, w zależności od zaawansowania choroby i reakcji na stosowane preparaty. Szeroko i prężnie rozwijająca się medycyna proponuje wiele nowych, skutecznych leków i antybiotyków przeciwtrądzikowych przeznaczonych zarówno do stosowania miejscowego, jak i przyjmowania doustnie.

Chociaż walka z trądzikiem jest żmudna i wymaga czasu, warto ją podjąć by móc cieszyć się zdrową i promienną skórą.